Výstava Brilliant By Design mapuje kontext českého designu skla a porcelánu

Brilliant By Design je název nové výstavy českého skla a porcelánu, jíž se Česká republika představí na letošním frankfurtském veletrhu Ambiente.  Jejím cílem je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava, jejíž vznik iniciovala Česká centra, přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Výstavu bude možné zhlédnout v rámci veletrhu Ambiente ve Foyer 4.2 na frankfurtském výstavišti, a to od 15. do 19. února 2013; poté poputuje do dalších měst celého světa.

Kurátorem výstavy je Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost – hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež je i hlavním partnerem výstavy; architektem výstavy je známé studio Olgoj Chorchoj. Vystavené exponáty jsou díly následujících návrhářů: František Vízner, Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj, Martin Žampach, Matěj Chabera, Vanda Mocová, Martin Fait, René Roubíček, Arik Levy, Rony Plesl, Zdeněk Lhotský, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa a Daniel Piršč.

Pražská tisková konference, která se konala 7. února byla zaměřena na podrobnější představení obsahu a koncepce české účasti na výstavě. Aktéři ve svých příspěvcích přiblížili téma „Spojení tradice se současnými trendy“. V rámci tiskové konference byla představena i autentická část vystavované kolekce, speciálně instalovaná pro tuto příležitost a pouze na dobu konání tiskové konference. Pro setkání se podařilo zajistit unikátní výstavní stoly, které budou reprezentovat, spolu s českými sklářskými výrobky, Českou republiku.