TAVENÍ SKLA A DŘEVEM

Skláři v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku předvedou od 4. do 6. srpna historický postup při výrobě skla. Akce Tavení skla dřevem se v Orlických horách uskuteční pošestadvacáté.

Program začne tradičně v pátek odpoledne, slavnostní zahájení je naplánované na 16.00. „Akce se zúčastní na sedm desítek sklářů a jejich pomocníků, součástí akce budou kromě tavení také ukázky dalších sklářských technologií, například jeho broušení,“ řekl ředitel pořádajícího muzea v Deštném Bohumír Dragoun. Skláři v Deštném o sklářských svátcích vyrábějí především repliky středověkého či barokního skla.

Součástí slavností bude například páteční představení knihy Deštné na starých pohlednicích, v sobotu se uskuteční benefiční koncert na opravu varhanního pozitivu v kostele svaté Máří Magdalény v Deštném. Na neděli 6. srpna je naplánovaná dražba výrobků. „Výtěžek z akce použijeme na další rozvoj muzea,“ řekl Dragoun.

Skláři, kteří potřebují začít roztápět pec na požadovanou teplotu už ve středu, potřebují na tavení skla teplotu kolem 1300 stupňů. Technologický postup tavení skla dřevem, který se v současné době už nepoužívá, má v Orlických horách čtyřsetletou tradici. Konec technologie přinesla do horských skláren tavba skla účinnějším plynem a uhlím. Akce Tavení skla dřevem se každoročně zúčastní na 2500 lidí, výtěžek se pohybuje v řádech desítek tisíc korun.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zabava/taveni-skla-drevem-sklari-predvedou-historicky-postup-vyroby_439604.html

plakát