Muzeum chce postavit obří broušený krystal

Broušený skleněný krystal zvenku, tajemná komnata vánočních ozdob uvnitř. Taková by měla být podoba přístavby, kterou si vybralo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 Muzeum již ve svých prostorách vyčerpalo veškeré možnosti rozšiřování expoziční činnosti. Proto se po dohodě s ministerstvem kultury, které je jeho zřizovatelem, dohodlo na zpracování studie možné dostavby ke své hlavní budově. „Protože se jedná o mimořádně hodnotnou památku secesní architektury a navíc v památkové zóně, rozhodli jsme se získat několik nezávislých pohledů na možnou podobu přístavby“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Muzeum tedy oslovilo šest vybraných architektonických kanceláří ke zpracování studie. O nich následně diskutovala ve dvou kolech odborná komise, prostor pro názory dostala i veřejnost. „Již od začátku byli jasní dva favoriti, oba z pražských architektonických kanceláří. Zaujali zcela jiným pojetím tvaru přístavby, které je v obou případech velmi šetrné ke stávající budově a nechává ji i nadále pohledově vyznít“, doplnila Valečková. Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající broušený skleněný kámen, který bude už při pohledu zvenku signalizovat vnitřní obsah a korespondovat s posláním muzea. Zvolený tvar s sebou podle Valečkové nese jistá realizační a provozní rizika a jistě bude budit emoce obou pólů, což ukázala už anketa návštěvníků. U hodnotící komise i vedení muzea však zvítězil zcela jednoznačně.

Na konci ledna byla s autorem studie, kterým je pražská společnost Hlaváček-architekti, uzavřena smlouva o zpracování dalších stupňů projektové dokumentace. Projektové práce budou probíhat téměř celý rok a vyplynou z nich také přesnější rozpočtové náklady. Současný odhad včetně provedení expozice i DPH se pohybuje okolo 40 milionů korun. „Na projekt máme schválenu dotaci ministerstva kultury, pro vlastní realizaci pak budeme hledat zdroje v evropských fondech“, řekla závěrem ředitelka muzea.