Mariánská sklářská pouť se letos nekoná

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce Památníku sklářství na Kristiánově se letošní Mariánská sklářská pouť neuskuteční. Děkujeme za pochopení.

Cílem rekonstrukce je obnova časem ztracených památkových hodnot a zlepšení provozního zázemí pro návštěvníky a průvodce. Během léta došlo k sanaci všech stavebních konstrukcí od kamenných sklepení přes roubenou část až po střechu, která je nyní pokryta tradičním dřevěným šindelem.
Nově bude zajištěno nezbytné hygienické minimum, tedy elektřina, voda a odvod odpadů, a také možnost občerstvení návštěvníků. Zastřešená terasa jim umožní schovat se před nepřízní počasí nebo se při svačině kochat pohledem na okolní zeleň.

Stávající expozice v přízemí projde jen drobnými úpravami, úplně poprvé však bude návštěvníkům zpřístupněno také podkroví s hravou expozicí, která bude zaměřena hlavně na dětské návštěvníky. Na ni pak naváží dvě naučné stezky – jedna děti zavede na pozůstatky dnes již zaniklých budov této kdysi významné sklářské osady, druhá by měla navést návštěvníky od kristiánovského památníku k hlavní budově muzea v Jablonci a cestou je seznámit s důležitými místy spojenými se sklářskou tradicí Jizerských hor.

Na zbrusu nové expozice, rozšířené služby a naučné stezky Vás pozveme v příštím roce.