Korálkový vzkaz dětí ze základní školy v Liberci udělal radost seniorům ve Velkých Hamrech

Projekt Povím Ti to korálky, se kterým přišlo muzeum v loňském roce, propojuje generace pomocí vzkazů z navlečených korálků!

Je to jednoduché: nejdříve se vytvoří „tajná“ abeceda, kterou se pak „napíší“ vzkazy zvoleným adresátům. Naším prvním partnerem se stal Domov důchodců Velké Hamry, kde senioři vyrobili vzkazy pro své blízké a také vzkaz svému zřizovateli, Libereckému kraji.

Domov důchodců poté předal „štafetový“ vzkaz liberecké Základní škole Aloisina Výšina, kde v  třídě zaměřené na estetiku proběhlo několik dílen.

Paní učitelka Marcela Knoblochova, která se s dětmi ze ZŠ Aloisina Výšina do projektu zapojila, nám o tom, jak u nich ve třídě vše probíhalo, napsala:
„Jednalo se o celotřídní měsíční projekt, který měl několik fází. Hlavním tématem byla „Komunikace a její formy“. Odhalení dopisu a jeho vyluštění bylo propojeno i s vlastivědou, neboť děti hledaly „Hamry“ a zkoumaly, co je to tajemné „DD“. Po zjištění, že se jedná o dědečky a babičky z domova důchodců nastalo velké překvapení a následovala diskuze o mezigeneračních vztazích. Mezitím jsme obdrželi i pytel s korálky, které děti odpoledne chodily dobrovolně třídit do krabiček. Následovala výroba vlastní abecedy a vlastního vzkazu svým blízkým (většinou psali rodičům a prarodičům). Zadání znělo jednoduše – udělat korálkovým dopisem komukoliv radost. Další etapou byla spolupráce s Člověkem v tísni, kdy jsme společně shlédli video o stejně staré dívce Punam z Nepálu. Z peněz za sběr se děti rozhodly pomoci této organizaci a vytvořily tak další korálkový vzkaz, ve kterém popisují, kam peníze posílají a za jakým účelem. Rovněž odpověď do domova důchodců byla součástí zakončení projektu. Podílela se na něm celá třída (26 dětí), kde každý v průběhu měl různé funkce a úkoly.“

Co vzkázaly děti seniorům do domova důchodců?
DOBRÝ-DEN-POSÍLÁME VÁM POZDRAV -Z LIBERCE- DĚKUJEME ZA-DOPIS-A PŘEJEME-VESELÝ A KRÁSNÝ ADVENT-A -VÁNOCE-DĚTI- ZE  ZÁKLADNÍ ŠKOLY KUNRATICE

A kdo bude dalším partnerem, který převezme „korálkovou štafetu“? Zatím jednáme s organizací Člověk v tísni. Dalším partnerem můžete být Vy!