Jablonecké kameny a kamínky se představí v Praze

„Jablonecké poklady aneb od skleněných kamínků k majestátným kamenům“ je název mimořádného výstavního projektu, kterým se bude Jablonec nad Nisou prezentovat v prostorách Nosticova paláce v Praze. Od 11. dubna budou moci návštěvníci sídla ministerstva kultury i běžní turisté obdivovat to nejzajímavější, co lze v našem městě najít.

Prezentace si klade za cíl představit Jablonec nad Nisou jako město, jehož bohatství a rozkvět jsou založeny na bižuterních kamenech a skleněných perlích. Právě díky vzkvétajícímu obchodu s těmito artikly byly vystavěny desítky honosných paláců, které vesměs sloužily jako exportní domy nebo často jako sídla veřejných institucí. „Jablonec nad Nisou je výrobou bižuterie poměrně dobře známý. V poslední době se však o její pokračující tradici mimo město mnoho neví. Chceme připomenout, že tato výroba je stále živá a perspektivní. Ale také to, že máme i jiné poklady, pro které stojí za to Jablonec navštívit“, říká primátor města Petr Beitl.

K přípravě rozsáhlého projektu se spojilo hned několik místních institucí. Samotná výstava bude rozložena do tří celků. Základním kamenem je výběr z putovní výstavy Nekonečný příběh bižuterie, který připravuje Muzeum skla a bižuterie. Další část vyplní obrazy jabloneckého patriota Zdeňka Daniela, jejichž námětem jsou architektonicky hodnotné historické budovy. Mezi ně patří i unikátní radnice – kulturní památka, která letos slaví své 80. výročí. Právě jí bude věnována třetí samostatná část výstavy, jejíž přípravy se ujala Městská galerie MY. „Na slavnostní vernisáži 10. dubna se ale představí také další jablonecké organizace. Vystoupí dětský pěvecký sbor Vrabčáci v čele s ředitelem Městského divadla Pavlem Žurem, studenti Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou nabídnou pozvaným hostům občerstvení, ale také ukázky tradiční výroby bižuterie“, uvedla za všechny pořadatele ředitelka jabloneckého muzea Milada Valečková. Slavnostní tečkou vernisáže pak bude ukázka z módní show Made in Jablonec 2013, kterou do Prahy přiveze Svaz výrobců skla a bižuterie.

Výstava v sídle ministerstva kultury v Nosticově paláci v Praze na Malé Straně bude návštěvníkům přístupná zdarma od 11. dubna až 12. května, a to od 9 do 16 hodin na požádání v recepci ministerstva.