Významná akvizice v expozici skla – EXPO2

IMG_7394Za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana bylo našemu muzeu slavnostně darováno společností PRECIOSA Lighting nejnovější dílo ikony českého uměleckého sklářství Reného Roubíčka, prostorový křišťálový objekt Expo2.

Spojuje v sobě a umocňuje skleněné objekty autora pro světové výstavy EXPO v Bruselu (1958) a Montrealu (1967). Na jeho vzniku se podílel početný tým sklářů a odborníků z Kamenického Šenova a hlavní kurátor našeho muzea, Petr Nový. Nápad vytvořit dílo spojující zásadní tvůrčí mezníky autora se zrodil na podzim roku 2013 v rámci „oslavy českého designu a skla“, kterou byla vernisáž výstavy Back to the Future: Expo 58. Projekt Reného Roubíčka, kterému je letos již neuvěřitelných 93 let (!), byl pak během šesti měsíců dokončen, a to ve dvou originálech. Jeden z nich byl od samého začátku určený pro naši stálou expozici skla, druhý poputuje do Dubaje na EXPO 2020.

 „Samotným darováním uměleckého díla a naplněním původní myšlenky, se kterou dílo vznikalo, se uzavřela jedna etapa dlouhodobého projektu. Chtěli jsme splnit mistrův sen, kterým bylo vytvoření velkého díla shrnujícího v sobě Roubíčkův odkaz z výstav Expo. Zároveň jsme chtěli upozornit na fakt, že jako firma vystupujeme v roli mecenáše umění, jako nositele tradic českého sklářství a české kultury, ale také podporovatele kulturního bohatství a tradic této země. Spolupráce s jabloneckým muzeem tak byla jednoznačnou volbou, protože toto muzeum má jako jediné ve sbírkách sklo ze všech výstav EXPO, jež se kdy konaly”, řekl šéfdesignér PRECIOSA Lighting Jaroslav Bejvl ml.  

Video ze slavnostního předání díla si můžete přehrát zde »

Bližší informace o projektu Expo2 zde »