Výstava ve výstavě – 100 let Waldesova Muzea

W01170V letošním roce uplyne 100 let od otevření expozice Waldesova muzea, ojedinělé instituce, která vznikla v roce 1916 z iniciativy známého průmyslníka a mecenáše umění Jindřicha Waldese. Výstava ve výstavě připomíná původní expozici Waldesova muzea, která byla slavnostně otevřena dne 25. září 1918 v Moskevské ul. 262/57, v Praze-Vršovicích, a která prezentovala knoflíky a spínadla z celého světa, z nichž nejstarší pocházela z období starověku. 

Připomenou ji dobové fotografie i původní výstavní tabla a dekorace. Nechybí ani ukázky spínadel, z nichž mnohé jsou v našem muzeu vystaveny poprvé. Jedná se často o vzácné exempláře, kterými se Waldesovo muzeum prezentovalo například v dobovém tisku. Návštěvníci zde mohou spatřit eskymácké úvazy z kůže a mrožích klů, vzácná japonská necuke, hedvábný límec z Číny nebo vlasové ozdoby peruánských Indiánů. Většina exponátů je v našem muzeu vystavena vůbec poprvé.

Waldesovo muzeum zaniklo v roce 1945. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spravuje od roku 1973 tzv. Sbírku Waldes, která obsahuje významnou část původního muzejního fondu a v roce 1999 byla prohlášena kulturní památkou.