Oslava 115 let muzea

Letošní Muzejní noc se v našem muzeu nesla v duchu oslav 115 let založení muzea. Oslavy výročí jsme zahájili v 18 hodin před budovou muzea společným vypuštěním 115 balónků v muzejních barvách. Na tuto symboliku navázal i celý program připravený v budově dříve exportního domu Zimmer & Schmidt. Hned v úvodu doprovodného programu v budově muzea proběhlo vyhlášení výherců výtvarné soutěže pro děti od 6 do 15 let na téma „115 let Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou„.

Muzejní noc doprovodily rytmy saxofonového kvarteta Josefa Žemličky, které pro připomenutí doby vzniku muzea nabídlo skladby ze začátku 20. století, ale také melodie let třicátých, šedesátých až po písně z nejslavnějších muzikálů. K muzeu neodmyslitelně patří již o roku 1963 také „Liščí bouda“ na Kristiánově, která hned v sobotu po muzejní noci zahájila svou další sezónu. Jako pozvánku k návštěvě se hrála v průběhu Muzejní noci loutková pohádka o kristiánovském čaroději Tamannovi v podání souboru Toy Machine.

Na prohlídkové trase byli, a až do konce roku 2019 zůstávají,  rozestavěny panely připomínající důležité milníky z naší historie. K nim se váže kvíz, na němž si mohou návštěvníci ověřit, jak jsou všímaví. Za správné vyplnění získávají dárek. Velkým lákadlem byla jistě také čerstvě otevřená výpravná výstava Cesta do Indie, kde si návštěvníci mohli třeba vyzkoušet, jak se obléká sárí.

Tvůrčí dílna lákala k výrobě jednoduchého přívěšku s motivy muzea. Návštěvníci si mohli vybrat, vystřihnout a vložit jeden z mnoha muzejních obrazových motivů nebo použít kamínky a korálky pro zdobení dle vlastní fantazie“.  Pro přesun mezi institucemi zapojenými do Muzejní noci pod Ještědem využili návštěvníci historické autobusy, které měly zastávku pod muzeem na Dolním náměstí.

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem partnerům, kteří nám s přípravou muzejní noci pomáhali a Vám všem, kteří jste se k nám přišli podívat a těšíme se na další setkávání u nás v muzeu.