Odešel René Roubíček – ikona světového sklářského umění

René Roubíček (*23. 1. 1922 – 29. 4. 2018) patří mezi otce moderního sklářského umění. Jeho vizionářský pohled okouzlil tři generace tvůrců i milovníků skla z celého světa. Autorovy instalace pro světové výstavy v Bruselu a Montrealu v letech 1958 a 1967 jsou symboly osvobození materiálu po staletí definovaného přesně vymezeným tvarem. Roubíček se sklem spojil novou dimenzi – volný prostor. Věnoval se však nejen sklářskému umění, ale i designu a pedagogické činnosti. Pozoruhodné jsou například jeho návrhy pro karlovarskou sklárnu Moser, s níž začal spolupracovat již v 50. letech 20. století.

Naše muzeum vlastní několik Roubíčkových děl, od raných návrhů po autorská díla z posledních let.
Jednou z dominant stálé expozice skla je jedinečné umělcovo dílo EXPO2, vytvořené v roce 2014 a poté darované společností Preciosa Lighting. Lze je považovat za ideový svorník mezi jeho kompozicemi pro světové výstavy let 1958 a 1967.