Nová skleněná mozaika zdobí jablonecké muzeum

Nová mozaiková kompozice akademické malířky Elišky Rožátové zdobí od května vestibul našeho muzea. Byla zhotovena v roce 1982 a původně umístěna v kostele Povýšení svatého Kříže, který je součástí objektu Atrium na pražském Žižkově. Naše muzeum ji získalo do sbírkového fondu od autorky darem v minulém roce a hned po nezbytném restaurování vystavilo veřejnosti.

Technika skleněné mozaiky vychází z mozaiky stavební, kterou technologové a výtvarníci povýšili na unikátní výtvarnou disciplínu. Ta jablonecká je vyrobena z mačkaného probarveného transparentního skla, které je pomocí polyvinylbutanové folie přitaveno na hliníkové desky. Původní rozměry celé kompozice umístěné v žižkovském kostele byly 7 x 5 metrů, pro potřeby muzea ji bylo potřeba zmenšit na současných cca 2 x 3 metry. Fragment mozaiky určený pro vestibul našeho muzea citlivě vybrala sama autorka a vytvořila dojem samostatné kompozice obrazu. Nově vzniklá zelenomodrá geometrická kompozice s červeným akcentem je členěna pásy z kaleného ručně válcovaného plochého skla – opaxitu, místy doplněného mosaznými pruty.

Společně se skleněnou mozaikou stejné autorky, která již od rekonstrukce hlavní budovy v roce 2004 zdobí vstupní schodiště, obě představují významné zástupce tohoto oboru a zároveň příjemně dotvářejí atmosféru muzejního vestibulu.