Muzeum nabízí pětijazyčnou prohlídku

Hned v pěti jazycích nabízí od ledna prohlídku svými expozicemi Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. A to dokonce bez nutnosti půjčovat si v pokladně speciální přístroj. Stačí, když bude mít návštěvník u sebe svůj chytrý telefon.

Díky podpoře ministerstva kultury pořídilo jablonecké muzeum zvukové nahrávky, které návštěvníky provedou jeho expozicemi – Čarovnou zahradou skla a Kouzelným světem bižuterie. A to nejen v českém jazyce, ale také v angličtině, němčině, polštině nebo ruštině. „Zahraniční návštěvníci tvoří velkou část naší klientely. Pořízením průvodců v jejich jazyce tak vycházíme vstříc jejich častému požadavku“, uvedla  ředitelka muzea Milada Valečková.

Možností, jak se k nahrávce dostat, je přitom hned několik. Tou nejběžnější je zapůjčení speciálního přístroje – audioprůvodce v muzejní pokladně. Jeho obsluha je velmi jednoduchá a kromě textových nahrávek v něm návštěvníci najdou i fotografie vybraných předmětů.

Muzeum ale nabízí také technickou novinku. Návštěvníci, kteří budou mít u sebe takzvaný chytrý telefon s připojením na wi-fi, si mohou doma nebo přímo ve vestibulu muzea vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a při prohlídce poslouchat zvolený výklad přímo ze svého telefonu. Vlastníci telefonů vybavených čtečkou QR kódů si dokonce budou moci informace najít přímo u exponátů, které je zaujmou. „Využití aplikací pro mobilní telefony je naprostou technickou novinkou, kterou dodavatelská firma připravila na zakázku přímo pro naše muzeum. Věříme, že se setká s úspěchem zejména u mladších ročníků“, doplnila vedoucí provozního oddělení muzea Šárka Hejduková.

Návštěvníci muzea již tedy nebudou závislí na čtení zdlouhavých textů a popisek. Prostřednictvím audioprůvodce se příjemně ponoří do vyprávění o tom, proč a jak sklářská a bižuterní výroba ovlivnila právě zdejší region nebo jakými novinkami obohatili odvětví místní výrobci. A přitom si budou moci očima nerušeně vychutnávat ve vitrínách vystavené skvosty. Využití zvukového průvodce v češtině nabízí muzeum v rámci běžného vstupného, tedy bez poplatku. Zapůjčení speciálního přístroje se zahraniční nahrávkou pak bude návštěvníka stát dvacet korun.